Вівторок, 08.07.2025, 19:58
Вітаю Вас Гість | RSS

Твори на підмогу!

Збірник творів

Головна » Українська література

Відображення в поезіях Б. Олійника народних уявлень про головні життєві цінності.

Коли вже народився ти поетом, - За все відповідай у цім житті.
Б. Олійник

Поезія Б. Олійника - це віддзеркалення історії українського народу, його моралі, національних традицій. Як і Великий Кобзар, Б. Олійник закликає стояти на сторожі щастя людини і людства словом і життям своїм. І що б не писав поет, основними в його творах є проблеми життя і смерті, щастя і свободи, загальнолюдських цінностей і людського благородства, обов'язку митця перед суспільством. Як Т. Шевченко на сторожі щастя людей закликав поставити слово, так Б. Олійник закликав бути відповідальними за все у житті свого народу.

Як і у Т. Шевченка, центральним образом поезії Б. Олійника є мати-Україна в її багатовіковому національно-визвольному русі, в героїко-патріотичному ореолі - від сивої минувшини до сучасності, коли народові наприкінці XX століття врешті-решт пощастило здобути омріяну державну незалежність, стати на шлях демократичного розвитку. У поемах "Дорога", "Дума про місто", "Доля", "До землі" поет порушує проблеми Пам'яті, Совісті і Честі. Пам'ять про героїчну й гірку минувшину, одержимість у праці й державотворенні треба берегти, як неоціненний скарб, для майбутнього, бо не можна зупинятися, треба примножувати достатки і славу України в майбутньому. Поет уславлює Людину з великої літери, єдність земного й космічного, взаємодію особистості й суспільства, відповідальність людини за долю Матері-Вітчизни:

Бо з тої миті, як на світ родився,
Ти в ньому вже відповідай за все, -
За все на світі!

Життя людства залежить від кожного з нас. Б. Олійник - поет, який завжди і в усьому стояв на стороні духовного світу, корені якого - у культурі, історії, традиціях народу.
Із усіх моральних і естетичних чинників Б. Олійник віддає перевагу народним першоджерелам, які є основою нашого життя:

Маємо все! Ні купити його, ні продати.
З віку передане, - передаємо у віки.

Мрія, ідеал, здатність до "польоту" підносить людину, є рушієм її духовного розвитку. А тому, дивлячись на молоде покоління, поет закликає до серйозної розмови, до дискусії з молоддю у поезії "В оборону хліба", бо саме покоління батьків повинно передати дітям вічні загальнолюдські народні цінності: любов до Батьківщини, до народу, до праці, повагу до людей, до батьків і до всього на землі.

Багато віршів поет присвятив матері. Образ матері в творчості поета - це символ всього доброго й чесного в житті. Тому матір для ліричного героя поезій Б. Олійника - це символ життя й чистоти. Вона навчила жити і працювати на землі, передала дитині все, що отримала у спадок від своїх батьків. З усією пристрастю Б. Олійник закликає:

Віддай усе, що взяв, і освятись.
Ще більше, ніж узяв, зумій віддати...
Стоїть на видноколі світла мати -
У неї вчись.

Отже, провідними мотивами творчості Б. Олійника є єдність поколінь, філософські роздуми над проблемами сучасності в контексті історичного досвіду нашого народу і всього людства, утвердження загальнолюдських моральних цінностей, на яких духовно зростає людина.
Переглядів: 509 | Теги: поезія, життєві цінності, Олійник Борис

Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Меню сайту
Пошук