Субота, 20.04.2024, 19:22
Вітаю Вас Гість | RSS

Твори на підмогу!

Збірник творів

Головна » Статті

Морошка - корисні властивості

Морошка - північна родичка малини, тільки ягідки її спочатку червоні, а коли дозрівають, стають помаранчевими, а потім - янтарно-жовтими. На одному «кущику», що сягає до 30 см у висоту, дозріває всього одна кисло-солодка ягідка. Зростає морошка в тундрі та лісотундрі в заболоченій місцевості, в торфовищах та мохах.

По сусідству з нею можна виявити брусницю, багно, строкатих глухарів, білих куріпок та дружелюбно усміхнених нанайців. У північних краях люблять говорити, що у них червень - ще не літо, а липень - вже не літо. Виходячи з цього, можна стверджувати, що цвіте морошка навесні (на початку червня), а дозріває - восени (наприкінці липня), тоді й збирають ягоди.

 

Склад

Дозрілі ягоди морошки містять: вуглеводи, в тому числі цукри (до 6%) та клітковину (близько 3,8 %); білки (близько 0,8 %); органічні кислоти ( яблучну і лимонну ) ; пектини та дубильні речовини. Морошка містить наступні вітаміни : аскорбінову кислоту (у кілька разів більше, ніж у лимонах і апельсинах ), ніацин, рибофлавін, тіамін, бета -каротин (більше, ніж у моркві ), токофероли. Ягоди морошки містять: калій, фосфор, залізо, кобальт та деякі інші мінеральні речовини.

 

Властивості

Морошка - ягода маленька, але користі в ній багато. Можна говорити про морошку як про сировину для кулінарних та кондитерських шедеврів (це ми неодмінно згадаємо трохи нижче), але цими властивостями володіють багато, якщо не всі, їстівні ягоди. Тому, перш за все, варто згадати про лікувальні властивості морошки. Невеликі (близько 1,5 см в діаметрі) бурштинові ягідки мають потогінну, в'яжучу, кровоспинну, спазмолітичну та протимікробну дію.

 

Користь морошки

Але цим корисні властивості морошки не обмежуються, тому що крім ягід цілющими якостями відрізняються також коріння та листя цієї рослини. Відвар з коренів застосовують для звільнення від каменів у нирках та як хороший сечогінний засіб; крім того відвар використовують для позбавлення від малярії. Настій коренів морошки зупиняє кровотечі та сприяє відновленню обміну речовин.

У морошки корисними властивостями володіють навіть листя. Місцеві представники народної медицини виявили, що змащені риб'ячим жиром листя морошки, якими вкривають рани, що гнояться, сприяють позбавленню від гною та швидкому загоєнню. Настій листя (вже без риб'ячого жиру) застосовують для того, щоб зупинити внутрішні кровотечі а також, як ранозагоювальний та протизапальний засіб. Безсумнівна користь морошки в боротьбі зі звичайною застудою та як засіб від цинги (у ній же все-таки міститься вітамін С). Застосовують її також при наявності серцево-судинних захворювань, при опіках, деяких шкірних захворюваннях; сік морошки допомагає вилікуватися від корости.

 

Застосування

Чим корисна морошка, окрім застосування всіх її частин у народній медицині, знають деякі кулінари та багато кондитерів. До столу подають свіжу ягоду, протерту з цукром, а також мочену морошку і в складі маринадів. З ягід морошки варять компот, кисіль, сироп, варення, джем, мармелад. У Стокгольмі лауреатів Нобелівської премії пригощають бездоганним парфе (parfait) з морошки. У Ханти-Мансійську навіть не лауреатів можуть запросто пригостити пирогами з морошкою.

З морошки готують різні напої : сік, морс, лимонад, квас - на просторах Росії; золотистий лікер - у Фінляндії; вино з морошки - у Швеції ; настоянку - на Американському континенті та знову в Росії (російська міцніша!). Але читати статті - мало толку: все треба спробувати самому, однак.

Переглядів: 1519 | Теги: здоров'я людини, лікарські рослини, морошка

Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Меню сайту
Пошук