П`ятниця, 17.05.2024, 02:51
Вітаю Вас Гість | RSS

Твори на підмогу!

Збірник творів

Головна » Статті

Користь та протипоказання часнику (у тому числі маринованого).

Ботаніки вважають, що у часнику складна цибулина. І це неспроста. Хоча б тому, що часник належить до родини цибулеві (Alliaceae) отже, кажучи про його властивості, є над чим задуматися. У Стародавньому Римі часник входив в щоденний раціон не тільки гладіаторів та легіонерів, але також й цезарів. Оскільки зміцнював їхній дух, примножував хоробрість та захищав від усіх хвороб. Подібне ставлення до часнику було в багатьох країнах. Чому ж люди завжди так вірили в його користь ?

Склад часнику

Щоб з'ясувати, чи корисний часник, пропонуємо, для початку, ознайомитися з його хімічним складом. Але перш хотілося б уточнити, що одну й ту ж частину рослини кулінари називають головкою часнику, а біологи - цибулиною. Розміри й детальні подробиці хімічного складу цибулини/головки часника можуть бути різними, причому залежить це від багатьох факторів.

Має значення сорт часнику, кліматичні умови в місці зростання, терміни висадки та прибирання, ґрунт, використовувані добрива, період року в момент проведення дослідження та інше. У середньому ж головка часнику важить від 30 до 50 грамів, що й послужило приводом привести кількісний вміст різних речовин в одній (правда, досить великій) цибулині часнику. Отже, 50-ти грамова головка часнику має наступний склад:

Вода - 30 г
Вуглеводи - 16,5 г
в тому числі дисахариди - 0,5 г
Білки - 3,2 г
Жири - 0,25 г

Вітаміни
Аскорбінова кислота (С) - 16 мг
Холін (В4) - 11,6 мг
Піридоксин (В6) - 0,6 мг
Ніацин (В3) - 0,35 мг
Пантотенова кислота (В5) - 0,3 мг
Тіамін (В1) - 0,1 мг
Рибофлавін (В2) - 0,05 мг
β-каротин (провітамін А) - 2,5 мкг
Фолацин (В9) - 1,5 мкг.

Мінерали
Калій - 210 мг
Сірка - 106 мг
Кальцій - 95 мг
Фосфор - 77 мг
Магній - 13 мг
Натрій - 8,5 мг
Германій - 1,6 мг
Залізо - 0,85 мг
Марганець - 0,45 мг
Мідь - 65 мкг
Цинк - 0,5 мг
Селен - 7 мкг
Йод - 4,5 мкг.
Енергетична цінність однієї великої головки часнику 75 ккал.

Корисні властивості часнику

Не дивлячись на те, що часник не був завезений до нас з інших планет (на підтвердження можемо поклястися, що його близьким родичем є цибуля), він володіє деякими унікальними особливостями. Як приклад візьмемо германій, що входить до складу часнику та не зустрічається більше ні в одному земному овочі.

Як відомо, германій не виробляється людським організмом, але, поступаючи з часником в травну систему, чудово засвоюється. Саме германій дозволяє стінкам кровоносних судин залишатися еластичними, що, зокрема, перешкоджає розвитку варикозного розширення вен. Крім того, германій опосередковано впливає на зміцнення імунної системи.

Життя сучасних людей, особливо це стосується городян, піддається додатковим небезпекам, які в минулі часи, коли люди частіше покладалися на корисні властивості часнику, не мали такого масового характеру. Димлять індустріальні центри, кіптява та пил автострад, і, так-так, повсюдний сигаретний дим - все це та багато іншого є нескінченним джерелом вільних радикалів.

Але, слава Богу, у нас є часник, а в часнику є селен, що створює ефективний антиоксидантний захист нашого організму. Селен сприяє позбавленню від важких металів, бере участь в регенерації клітин шкіри, нігтів та волосся. Селен необхідний як для жінок (підвищує фертильність), так і для чоловіків.

До речі, міститься в часнику і цинк, що гарантує добре здоров'я чоловікам, які, незважають на специфічний запах та регулярно вживають часник. Втім, якщо комусь здається, що непереборною перешкодою до здоров'я може бути запах, тоді можна перейти на маринований часник, його властивості - майже такі ж, як у свіжого, зате запах значно менш виражений.

Для юних любителів витрачати багато часу, сидячи за комп'ютером дуже важливо підтримувати функціональність щитовидної залози. То ж якщо вони вже й так дихають в монітор, чому б їм не спробувати їсти часник: у ньому багато йоду, це вирішить проблему щитовидки. Тим більше, що йод необхідний для синтезу тиреоїдних гормонів: тироксину та трийодтироніну, які беруть участь в обмінних процесах та відповідальних за ріст й розвиток організму.

Якщо ж у нас йде мова про користь та шкоду часнику, то не можна обійти мовчанням два дуже важливі чинники. Це сірка, що знаходиться в часнику у вигляді сульфідних сполук та головна біологічна зброя унікального овочу - фітонциди. Обидва ці компоненти, і сульфіди і фітонциди, - несуть в собі для людей безперечну користь, а для грибків, мікробів, вірусів та інших хвороботворних мікроорганізмів - болісну й невідворотну смерть.

Можна було б, озброївшись розрізаним навпіл ароматним зубком, перелічити імена безлічі дрібних, але злісних та підступних ворогів людства. Однак ми вирішили не згадувати про них : а раптом у читача не виявиться під рукою часнику. А якщо всерйоз, то тема впливу сульфідів та фітонцидів на патогенні форми дуже широка та вимагає окремої розмови. А адже формат статті не безмежний.

Обмеження

У міру розвитку медичної науки homo sapiens став поступово перетворюватися на homo aeger. Причому назви деяких захворювань простому смертному складно навіть вимовити, не кажучи вже про те, щоб зрозуміти їх етіологію та патогенез. Можливо це, а можливо є й якісь інші причини, які призвели в підсумку до формування ряду протипоказань до вживання в їжу часнику.

Що ж, ми не станемо, як д- р Роберт К. Бек з Стенфорда (США), наводити складну для сприйняття аргументацію на користь того, що, мовляв, часник негативно впливає на ясність мислення. Залишимо це твердження на його совісті. Ми ж перерахуємо лише очевидні патологічні стани та фізіологічні особливості, при яких шкода часнику, уживаного в їжу, має місце насправді.

Насамперед, не бажано зловживати часником людям з надмірною вагою, оскільки така добавка до раціону чинитиме додаткову стимулюючу дію, спрямовану на підвищення апетиту. Не викликає сумніву й те, що часник шкідливий при виразковій хворобі шлунка та дванадцятипалої кишки, хронічному гастриті, захворюваннях нирок та печінки. Не потішить часник й тих, хто страждає від геморою. Матері, які годують грудьми, швидше за все навіть не стануть експериментувати з часником - й правильно зроблять.

Чим корисний часник

Ентимема
Звичайно, з одного боку багато римські імператори (деякі з них правили мудро ) для поліпшення стану здоров'я регулярно вживали часник. Але, з іншого боку, вони все ж таки померли. А тут ще й д-р Бек. Багатотисячолітній досвід більшості народів світу свідчить про користь часнику для організму. Але колишній авіаконструктор зі Стенфорда, що розважався потішними експериментами з енцефалографом та називав їх зворотним зв'язком, вважає, що світ змінився, й тепер часник став шкідливим.

Всім відома користь часнику для профілактики та лікування застуди. Часник - відмінний антибактеріальний засіб, він застосовується для запобігання інфаркту та інсульту, для зниження рівня «поганого» холестерину та навіть для профілактики раку. Ми пропонуємо вам, з врахуванням інформації, яку почерпнув з цієї статті, самостійно визначитися, чим корисний часник для вас та чи потрібно його включати у ваш раціон. Іншими словами, є багато шкідливих речей у цьому світі, друже Гораціо, але чи відноситься до них часник, вирішуйте самі.
Переглядів: 1043 | Теги: часник, лікарські рослини

Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Меню сайту
Пошук