Монстера належить до родини аронієвих та налічує не менше 25 видів. Вологі тропічні ліси Америки - батьківщина монстери, звідти в XIX столітті вона була завезена в Південно-Східну Азію, де успішно прижилася.
На даний час в Індії та в Австралії найбільш відомого представника родини, монстеру делікатесну (Monstera deliciosa), вирощують заради їстівних плодів - великих довгастих «ягід», що за смаком нагадують банан, а ароматні як ананас. Величезні (до 90 см в довжину та більше 50 см завширшки) продірявлені та розсічені листя в поєднанні з повітряними коренями зловісного вигляду, ймовірно, дали назву цій ліані.
Міфи
Якщо на вразливих колонізаторів в XVIII столітті страхітливо подіяв зовнішній вигляд рослини, то деякі, не менше вразливі, наші сучасники засновують свої фантазії значною мірою завдяки назві ліани.
Чого тільки не приписують ефектному тропічному «монстру». Деякі любителі містики, зробивши розумне обличчя, заявляють, ніби монстера шкідлива, оскільки її великі листи ночами поглинають кисень, та так енергійно, що людина, яка ризикнула заснути в кімнаті, де знаходиться монстера, може загинути від задухи.
Слід зазначити, що не всі естети приходять у захват від величезного розітнутого листя, на яких перед дощем з'являються крапельки вологи, від великих повітряних коренів, що тягнуться як щупальця в пошуках грунту, від вузлуватих стебел, що нагадують (при розвиненій фантазії) кільця удава. Картину доповнює велика своєрідна квітка - що поробиш, ароїдні цвітуть «не як усі люди», а потім ще з'являється не менш підозрілий (фаллічної форми) теж великий плід. Як же тут втриматися від висновку, що монстера в будинку недоречна і, та швидше за все, вона отруйна.
Окремі завсідники окультних форумів стверджують, мовляв, ця підступна ліана пожирає енергію людей, що знаходяться поруч з нею, порушує їх ауру та згубно впливає на каузальне тіло жертви аж до руйнування особистого життя, кар'єри та долі в цілому. У цьому, на їх думку, полягає головна шкода монстери та основна небезпека, що від неї виходить.
Куплети адвоката-ботаніка або «За бідну монстеру замовте слово»
Не те, щоб ми ставили перед собою мету побороти непоборне: аж надто багато чого з того, що входить до сфери уваги людей, в підсумку мимоволі обростає міфами. Але, справедливості заради, вважаємо своїм обов'язком, в міру свого ж розуміння, відповісти на принципове запитання: чи шкідлива монстера. Робити це ми вирішили антитезами до існуючих забобон щодо представника флори, який потрапив в опалу.
В клітинах рослин, й монстера не є винятком, процес «дихання» відбувається цілодобово. Однак при денному світлі, яке ініціює фотосинтез, клітини рослин виділяють кисень з більшою швидкістю, ніж його поглинають. Це, ймовірно, призвело до думки, ніби рослини вночі поглинають кисень та виділяють вуглекислий газ, а вдень - навпаки.
Але це ще півбіди, біда в тому, що великій кількості рослин, а особливо рослинам з великими листками, приписують неймовірно велику кількість нічного поглинання кисню. Тоді ж як насправді, навіть дуже значна кількість рослин з якими завгодно великими листками, навряд чи можуть за ніч витратити кисню більше, ніж один спляча людина. До речі, вам доводилося коли-небудь спати в кімнаті з ще однією сплячою людиною? І вам вдалося вижити?!!
Наступний міф, хоча й заснований на естетичному неприйнятті монстери деякими людьми, але висновок його парадоксальний чи, щонайменше, непослідовний: нібито монстера отруйна, причому, як кажуть, отруйні всі частини рослини.
Бідні жителі Індії не знають цього й тому поглинають плоди монстери без будь-якої шкоди для здоров'я. Добре ще, що вони листя її не жують: адже вони містять оксалат кальцію! Втім, навряд чи варто вже так сильно переживати з приводу стану здоров'я того, хто ризикне пожувати листок монстери: оксалат кальцію не отруйний, хоча він, безумовно, не може бути приємним на смак. І, до речі, ні яких шкідливих для здоров'я летких сполук (та й взагалі ні яких) ця рослина не виділяє.