Субота, 20.04.2024, 05:08
Вітаю Вас Гість | RSS

Твори на підмогу!

Збірник творів

Головна » Статті

Базилік - користь та протипоказання.

Базилік - пряна, запашна невисока однорічна трава з темно-фіолетовими або зеленими зубчастими, яйцевидними листками. З численних сортів особливо виділяється Єреванський - базилік фіолетовий. Його вирощують не тільки в кулінарних, лікарських, але й в декоративних цілях. Ніжно фіолетові квіточки його занадто дрібні, щоб служити для цієї мети. А от завдяки соковитому кольору листя, ця рослина прекрасно вписується в квіткові композиції на клумбах.

Базилік - теплолюбна рослина. Але в холоди добре росте як в теплицях, так й на підвіконні. Від нього можна відривати листочки - рослина не загине, навіть навпаки, може випустити в місці пошкодження гілочку. Листя та стебла базиліка можна використовувати як у свіжому, так й в сушеному вигляді додаючи в гарячі страви, соління й салати також як петрушку, кріп та іншу зелень. Це надає їм пряний аромат та вишуканий смак. Важливо лише знати міру, адже користь та шкідливість базиліка залежать, в основному, від поміркованості в його споживанні.

 

Склад та властивості

Звертаючи увагу на корисні властивості базиліка, хотілося б відзначити, що серед пряних трав в кулінарії він займає почесне четверте місце, поступаючись розмарину, запашному перцю та петрушці. Вона хоч не дуже пахуча, але вітаміном С перевершує його. Базилік, крім того, володіє лікарськими властивостями завдяки вмісту в його складі вітамінів, мінеральних солей, ефірних олій, жирних кислот, фитонцидів. Доданий в різні страви, він сприяє покращенню апетиту та травлення.

У медицині хоча й продовжують вивчати, чим корисний базилік, але вже активно його використовують для лікування: застуди, грип, бронхіт, цистит, метеоризм, алергічні дерматити. Оскільки ця запашна травичка має відхаркувальну, антиоксидантну, спазмолітичну, імуностимулюючу, тонізуючу дію.

Ефірне масло базиліка сприятливо впливає на нервову систему, розслабляючи й заспокоюючи її. Воно має бактерицидні властивості, посилює дію антибіотиків, й, тим самим, зменшує навантаження на печінку та нирки при одночасному прийомі. За допомогою нього можна полегшити менструальні болі, хвороби суглобів при подагрі та артриті. Застосовувати його можна не тільки всередину або в якості інгаляцій, але й зовнішньо, додаючи в компрес, примочки.

Для душі. В якості пахощів кілька крапель додайте в масажне масло або ванну. Шляхетний аромат ефірного масла також доречний для ароматизації приміщень. І в цьому випадку користь базиліка точно не залишиться непоміченою : піде головний біль, втома, підніметься працездатність та повернеться настрій.

 

Протипоказання та шкідливість базиліка

Як було зазначено вище - базилік потрібно споживати помірно. Інакше він може викликати подразнення слизових оболонок, алергічні реакції, нудоту та діарею. У зоні ризику - вагітні та жінки, що годують грудьми, діти до 7 років, хворі на цукровий діабет. Їм краще зовсім відмовитися від приправ.

Переглядів: 667 | Теги: здоров'я людини, базилік, лікарські рослини

Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Меню сайту
Пошук