П`ятниця, 26.04.2024, 22:23
Вітаю Вас Гість | RSS

Твори на підмогу!

Збірник творів

Головна » Українська література

«"Що я читаю? Читанку природи..." Людина і світ в оповіданні Е. Гуцала "Сім'я дикої качки".

Сенс творчого життя Євгена Гуцала — це любов до простої людини, прагнен¬ня відкрити в звичайному незвичайне, в смішному — драматичне, в трагічному — життєствердне. Це вміння зрозуміти і облагородити чесну людину, а нечесну, мо¬рально ницу — викрити перед людьми. Цей дар поетичного осягнення людини і природи Є. Гуцало підтверджує, прозираючи в глибини людського світосприйнят¬тя. Так сталося і з героями оповідання "Сім'я дикої качки". Вони злились зі світом природи, а цей світ віддзеркалив кожного з них. Автор знайомить нас із Юрком і Тосею, які, потрапивши в одну й ту саму ситуацію, по-різному проявляють себе.

Юрко — міський хлопець, він приїхав влітку в село до бабусі. Рано-вранці із задоволенням мандрує лісом на ставок, сподіваючись на добрий улов. Його за¬хопило побачене в лісі і він не в змозі стримати крик радості, який виривається з його грудей. Природа, ніби жива, стривожено лякається і завмирає в передчут¬ті недоброго.

Зовсім по-іншому до природи ставиться Тося — сільська дівчинка. Вона ви¬росла серед природи, любить її, спілкується з тваринами, розуміє мову дерев. Зна¬йомство з Юрком дало дівчинці багато цікавої інформації про міське життя й різ¬ні дива. Тося щиро вірить у все, що їй розказує Юрко, не підозрюючи, що майже всі історії вигадані. Одного разу вони з Юрком побачили зворушливу картину на ставку: турботлива мати-качка вчила каченят плавати. Хлопчик повівся дивно, він відігнав перелякану качку і забрав собі усіх пташенят. Тося намагалася зупинити Юрка, говорила, що дикі каченята можуть загинути. Та дарма, йому подобалося дивитися на кумедних маленьких пташок. Згодом цікавість минула і він пішов до хлопців. А тим часом каченята гинули. їх врятувала Тося — забрала знесилених малят і понесла їх до ставка. Чим скінчиться їхнє життя?

Читаючи ці зворушливі рядки, ми переконуємося, наскільки морально зруй¬нований внутрішній світ Юрка. Він бере від світу лише те, що вдовольняє його забаганки. Письменник засуджує самовпевненість хлопця та прагнення виклика¬ти заздрість інших.

Але останні епізоди оповідання ніби дають Юркові ще один шанс на душев¬ний порятунок. Він ходить до ставка з надією побачити качину сім'ю, запевняє себе, що вони живі і щасливі. Чому Є. Гуцало показує каяття головного героя? Мабуть, ще не все втрачено для нього!
Переглядів: 646 | Теги: Гуцало Євген

Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Меню сайту
Пошук