Понеділок, 29.04.2024, 02:16
Вітаю Вас Гість | RSS

Твори на підмогу!

Збірник творів

Головна » Українська література

Як розбудити приспані почуття? (Твір-роздум за поєною М. Вороного "Євшан-зілля").

М. Вороний у поемі "Євшан-зілля" звернувся до давнього літопису. І зазвучала літописна оповідь по-новому. Ось половецький хан тужить за своїм сином і розмовляє з вітром. Його син живе у Києві у княжих палатах. Він купається у розкошах і давно забув про своє попереднє життя. Забув юнак про батька і неньку, про рідний степ і про волю. Та батько все пам'ятає і тужить за сином:

Ні від кого він не має
Ні утіхи, ні поради.
Світ увесь йому здається
Без краси і без принади.

Хан посилає до Києва гудця і наказує йому без сина не повертатися. Гудець знайшов у Києві ханського сина і розповів йому про батьківську тугу. Юнак зали¬шився байдужий до розповіді гостя. Тоді заспівав ханський посланець половецьку пісню. І це не розбудило почуттів розпещеного київським князем вихованця. Засмутився гудець і раптом згадав про свій останній засіб. Він дістав із-за сорочки на грудях пучечок євшанзілля. Тільки-но ханський син вдихнув аромат степового полину, у його серці прокинулися почуття. Пробуджена пам'ять повернула його в дитинство. Юнак усе пригадав:

Рідний степ — широкий вільний —
Пишнобарвний і квітчастий —
Раптом став перед очима,
З ним і батенько нещасний!..

Духмяний запах євшан-зілля переконав юнака більше, ніж слова або пісня. Він нагадав юнакові про рідний степ, про волю, якою завжди пишалися половці. Син половецького хана схвильовано промовив:

"Краще в ріднім краї милім
Полягти кістьми, сконати,
Ніж в землі чужій, ворожій
В славі й шані пробувати!"

Ханський син повернувся до рідного степу. Впродовж віків євшан-зілля серед українців вважається символом пам'яті і любові до батьківщини.
Переглядів: 1060 | Теги: історична память, Євшан-зілля, Вороний Микола

Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Меню сайту
Пошук